HISTORIA STROJÓW BARCELONY 

Od początku istnienia FC Barcelona zawodnicy Dumy Katalonii wybiegali na boisko w bordowo-granatowych koszulkach. Istnieją trzy tezy, które w różny sposób przekazują informacje dotyczące pochodzenia barw klubowych. Pierwsza z nich nawiązuje do wcześniejszego klubu założyciela Barçy, Hansa Gampera, FC Basel, którego piłkarze grali w takich samych barwach. Według drugiej, właśnie takie kolory miały popularne pod koniec XIX i na początku XX weku ołówki używane przez księgowych. Kolejna podaje, że matka Comamalów – braci bliźniaków broniących barw Barcelony nie potrafiła rozróżnić swoich synów i zakładała im szarfy w kolorze bordowym i granatowym. Żadna z tych wersji nie doczekała się oficjalnego potwierdzenia. 

Mimo, że kolor koszulek od lat pozostaje niezmieniony, to początkowo Katalończycy grali w spodenkach koloru białego, a następnie czarnego. Szorty granatowe weszły do użycia w latach 20. XX wieku. Dwukrotnie zarząd decydował się jednak na wyjątek w postaci bordowych spodenek. Miało to miejsce w sezonie 2005/2006 oraz 2010/2011.

FC Barcelona przez wiele lat pozostawała jedynym klubem w światowej czołówce, który nie udostępnił miejsca na strojach żadnej firmie czy organizacji komercyjnej. Pierwsze przymiarki do umieszczenia logo sponsora miały miejsce w 2003 roku, gdy do władzy doszedł Joan Laporta wspierany przez Sandro Rosella. Nie doszło jednak do podpisania żadnej umowy. Dopiero od sezonu 2006/2007 na t-shirtach pojawił się znak agendy ONZ –UNICEF-u. Barça nie pobiera jednak z tego tytułu żadnych opłat. Co więcej, zarząd zobowiązał się do przekazywania na rzecz fundacji 1,5 mln euro rocznie w trakcie trwania pięcioletniego kontraktu. Pod koniec 2010 roku świat obiegła informacja o zerwaniu ponad stuletniej tradycji. Sandro Rosell przystał na propozycję Qatar FoundationBarça od lipca 2011 roku będzie na sezon zarabiać 30 milionów euro. Dodatkowo w przypadku wywalczenia pucharów kwota ta może wzrosnąć o 5 milionów euro. Piękna tradycja została przerwana, ale culés wciąż mogą szczycić się, że Duma Katalonii wytrwała przy swym postanowieniu ponad sto lat.

Obecnie stroje dla FC Barcelona dostarcza firma Nike. Koncern ten współpracuje z Azulgraną od 1997 roku. Obecny kontrakt między stronami obowiązuje do 2013 roku, z możliwością przedłużenia go o kolejne pięć lat. W trakcie trwania umowy Nike przeleje na konto klubu około 150 mln euro. Wcześniej piłkarzy Barcelony ubierała firma Kappa.

Oficjalne stroje na sezon 2013/14:

Oficjalne stroje na sezon 2014/15:

Oficjalne stroje na sezon 2015/16:

O autorze