Z definicji 

Barcelona jest jednym z największych i najważniejszych miast Hiszpanii. To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Hiszpanii, a zarazem stolica Katalonii. Miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest dużym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, politycznym, finansowym i kulturowym. Ponadto rozwija się ono bardzo dynamicznie i ma duże perspektywy na przyszłość. Barcelona ma bardzo bogatą historię. Na jej miejscu istniały w starożytności kolonie greckie, kartagińskie, rzymskie. Następnie teren ten przeszedł w ręce Wizygotów, później Arabów. Od 801 roku Barcelona była stolicą Marchii Hiszpańskiej, później hrabstwa Barcelony, a po połączeniu z królestwem Aragonii stolicą nowego państwa. Po połączeniu z Kastylią przy zachowaniu znacznej autonomii Barcelona była drugim miastem Hiszpanii. Zajmuje 98 km² i liczy 1 502 000 mieszkańców (spis z maja 2001, ale w 1977 – 1 709 000). Aglomeracja Barcelony liczy 3 774 000 mieszkańców (w jej skład wchodzą m.in.: Hospitalet de Llobregat, Badalona, Sabadell). 
 

Rzut okiem na miasto

Do rozwoju i przebudowy miasta przyczyniła się organizacja olimpiady w 1992 roku. Wybudowano wówczas kompleks nowych obiektów sportowych, wioskę olimpijską i Parc de Mar w miejscu dawnych terenów przemysłowych Poble Nou. Ponadto gruntownie przebudowano wzniesiony w 1929 roku stadion olimpijski na Montjuic. Ponadto w tym czasie wyremontowano i odnowiono wiele budynków, zadbano o parki i miejsca rekreacyjne, na czym skorzystali także mieszkańcy miasta.

Wszystkie główne zabytki znajdują się na starym mieście, które pomimo plątaniny wąskich uliczek i zaułków jest wystarczająco małe by spokojnie poruszać się po nim pieszo. Sercem starówki jest średniowieczna dzielnica Barri Gotic pełna zabytkowych budowli, najładniejsza część Barcelony. Na zachód od Barri Gotic znajduje się Rambla, która przecina stare miasto na pół. Las Ramblas (bo jest to właściwie kilka uliczek) ciągną się od portu położonego na południu, do ogromnego Placa de Catalunya na północ. 

Po drugiej stronie Ramblas znajduje się dzielnica Barri Xines (czyli chińska dzielnica), robiąca na odwiedzających ją turystach dość posępne wrażanie. Średniowieczne uliczki ciągną się ku północy po obu stronach Ramblas, aż do Parc de la Ciutadella oraz na południowy zachód do zwieńczonego fortecą wzgórza Montjuic, na które dostać się można także kolejką linową.

Poniżej Placa de Catalunya znajduje się nowoczesne miasto i centrum handlowe, znane pod nazwą Eixample. Zostało ono wybudowane w XIX wieku, z bulwarami, parkami, szerokimi Zostało ono wybudowane w XIX wieku, z bulwarami, parkami, szerokimi alejami i siatką równoległych uliczek. Znajduje się tutaj jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Barcelony, czyli katedra Sagrada Familia. Dalej na północ leży jeszcze jedno dzieło Gaudiego, a mianowicie bajkowy Parc Guell.

Ciekawą propozycją dla zwiedzających Barcelonę może być skorzystanie ze specjalnych autobusów turystycznych. Miasto jest duże i trzeba się sporo najeździć aby zobaczyć choć część atrakcji. Kupując jednodniowy lub dwudniowy bilet na specjalne dwupoziomowe (górny poziom jest odkryty) autobusy szybko przemieszczamy się od jednej atrakcji do drugiej. Jest to bardzo wygodne, gdyż można wysiąść na dowolnym przystanku, coś obejrzeć i wsiadać w kolejny autobus. Na dodatek przy zakupie biletu otrzymamy specjalną książeczkę rabatową na prawie wszystkie atrakcje w mieście (łącznie 35 zniżek)
 

Zabytki miasta

W Barcelonie znajduje się dużo ciekawych zabytków i miejsc, nie sposób ich zobaczyć w czasie jednej wycieczki, najlepiej od razu założyć, że w przyszłości trzeba tu będzie przyjechać jeszcze raz. Zabytki zwiedzone przeze mnie przy okazji tej wycieczki mają związek z jednym z najbardziej znanych artystów hiszpańskich z Gaudim. Jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli (sławna katedra, Sagrada Familia, aleja Ramblas, Park Güell, dzielnica Barri Gòtic, klasztor Montjuic). Wielki port morski i lotniczy (Prat de Llobregat). W Barcelonie znajduje się jeden z największych obiektów sportowych Europy Camp Nou (pojemność 97769 miejsc, własność FC Barcelona).

Park Guel to park, w którym znajdują się różne przedziwne obiekty stworzone na początku XX wieku, jedno z najwybitniejszych dzieł Gaudiego. Gaudi Antonio (1852-1926) był architektem pochodzącym z Katalonii.Pod koniec XIX wieku sformułował on własny indywidualny styl, będący odmianą secesji i architektury gotyckiej. W swoich dziełach często nawiązywał do form organicznych, a jego budowle miały bardzo płynne kształty. Gaudi został uznany za jednego z najbardziej oryginalnych architektów XX wieku.

Sagrada Familia – najbardziej znanym dziełem Gaudiego jest kościół po wezwaniem Świętej Rodziny ,jedna z najsłynniejszych budowli całej Hiszpanii. Prace nad budowlą rozpoczęto w 1882 roku i trwają do dnia dzisiejszego. Budowla została zaprojektowana w stylu Art Nouveau . Początkowo od 1881 roku wznoszona w stylu neogotyckim pod kierunkiem M. i F. del Villara. W 1882 A. Gaudí radykalnie zmienił plany kościoła. Stworzył budowlę o 3 fasadach: fasadzie Narodzenia , fasadzie Życia i Męki Jezusa , fasadzie Wniebowstąpienia, z których ukończył w pełni jedynie zachodnią. Projekt przewidywał wzniesienie budowli na planie krzyża łacińskiego z 5 nawami bocznymi i transeptem. Na skrzyżowaniu transeptu i naw wzniesiono charakterystyczne 4 wysokie wieże symbolizujące 4 Ewangelistów. Po śmierci artysty pod kołami tramwaju w 1926 roku prace nad kościołem nadal trwały, a cały okres budowy określa się na około 200 lat.

Inne zabytki:

– Gotycka katedra św. Eulalii z XIII-XV wieku 
– Pałac Królewski Hrabiów Barcelony z XIV-XV wieku 
– XIV-wieczna kaplica św. Agaty (wbudowana w rzymski mur) 
– Kościół Santa Maria del Mar XIV wiek 
– Dawny pawilon niemiecki na wystawę światową w 1929 autorstwa Miesa van der Rohe 
– W okolicach miasta na wzgórzu Montserrat znajduje się sławny klasztor Wzdłuż wybrzeża Katalonii rozciągają się wspaniałe plaże Costa Brava (prowincja Girona) – jeden z głównych regionów wypoczynkowych Europy.
 

Ale Barcelona to przede wszystkim siedziba najlepszego klubu piłkarskiego na świecie – FC Barcelona.

O autorze