Sprawdź, ile wiesz o Atletico Madryt! ROZWIĄŻ QUIZ

André Gomes

Biografia
Gomes rozpoczynał treningi piłkarskie od drużyny juniorów FC Porto, później zaś występował w innych zespołach z tego miasta – Pasteleirze i Boaviscie. Latem 2011 roku młody pomocnik trafił do Benfiki Lizbona, gdzie przez sezon występował w drużynie do lat 19.

Przed sezonem 2012/13 został awansowany do seniorskiej drugiej drużyny występującej wówczas w drugiej lidze. Po rozegraniu zaledwie pięciu spotkań na drugim poziomie ligowym Gomes znalazł się na ławce rezerwowych w meczu Ligi Mistrzów, w którym Benfica mierzyła się z Celtikiem, jednak nie pojawił się na boisku. Jeszcze w październiku zadebiutował w pierwszej drużynie – w meczu 3. rundy Pucharu Portugalii z SC Freamunde wszedł na boisko na końcowe 25 minut spotkania i zdobył ostatnią z czterech bramek swojego zespołu. W Primeira Liga debiutował w meczu 7. kolejki z Gil Vicente.

W swoim pierwszym seniorskim sezonie Gomes zajął drugie miejsce w lidze portugalskiej, a także dotarł do finałów Ligi Europy oraz Pucharu Portugalii. W sumie zaliczył 27 występów (9 w drugiej lidze, 7 w pierwszej, 4 w Pucharze Portugalii, 2 w Pucharze Ligi, 2 w Lidze Mistrzów oraz 3 w Lidze Europy).

Pochodzący z Wielkiego Porto pomocnik debiutował w portugalskiej drużynie narodowej w lutym 2010 roku w spotkaniu reprezentacji do lat 17 z Ukrainą. W kolejnych latach awansował do zespołów U-18 i U-19. Z tym ostatnim w lipcu 2012 roku uczestniczył w Mistrzostwach Europy, które odbywały się w Estonii. Portugalczycy w fazie grupowej zdobyli zaledwie trzecie miejsce i nie zdołali awansować do fazy pucharowej.

W październiku tego samego roku debiutował w reprezentacji do lat 20[2], z którą na przełomie maja i czerwca 2013 roku uczestniczył w w Turnieju w Tulonie – Portugalczycy we Francji zajęli czwarte miejsce. Kilka dni po zakończeniu turnieju Gomes otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata U-20 w Turcji.